واتساپ دفتر آلمان : 004915257616793
تلفن ثابت دفتر آلمان : 004920186979515
تهران : 021-49169999
برتینا – مشاوره اقامت در آلمان
مشاوره مهاجرتی برتینا
ثبت شده در آلمان به شماره ثبت HRB 85203

قوانین ازدواج و طلاق در آلمان

تاریخ انتشار : 2019/05/01

قوانین ازدواج و طلاق در آلمان پرسش و پاسخ 

 1. ما در آلمان ازدواج نکردیم. آیا می توانیم در آلمان طلاق بگیریم یا باید به کشوری که در آن ازدواج کرده ایم بازگردیم؟
  تا زمانی که برخی روابط با آلمان داشته باشید، که میتواند مربوط به اقامت یا شهروندی باشد ، شما می توانید برای طلاق در آلمان پرونده داشته باشید . شما نیازی به بازگشت به لاس وگاس، دانمارک یا هر کجا که ازدواج کرده اید، ندارید .
 2. -هیچ کدام از ما جز شهروندان آلمان نیستیم . آیا می توانیم در آلمان طلاق بگیریم؟
  بله .تا زمانی که یکی از شما حداقل یک سال اقامت آلمان را داشته باشد، یا هر دو شما در حال حاضر در آلمان اقامت داشته باشید ، دادگاه آلمان پرونده طلاق شما را قبول خواهد کرد.
  با این حال، اگر هر دوی شما خارجی هستید، دادگاه آلمان می تواند قانون طلاق کشور خود شما را اعمال کند. این کار در واقع گزینه ایی بسیار جالب توجه است، زیرا شما می توانید از قانون کشور خودتان بدون نیاز به بازگشت به کشور و یا انجام فرایند دادگاه در کشور خود استفاده کنید.
 3. آیا کشور من، طلاق در آلمان را به رسمیت می شناسد؟
  البته که این امر بستگی به کشور شما دارد. اما اگر حداقل الزامات این پروسه رعایت شود (مانند دادن وقت ديگري براي پاسخ و اطلاع دادن به موقع از تاريخ دادگاه)، بيشتر كشورها طلاق در آلمان و ديگر احكام دادگاه را به طور كامل به رسمیت میشناسند .
 4. شرایط لازم برای طلاق گرفتن در آلمان چیست؟
  قوانین ازدواج و طلاق در آلمان : اگر دادگاه قانون آلمان را اجرا کند، شما فقط باید نشان دهید که برای یک سال از هم جدا بوده اید . شما لازم نیست توضیح دهید که چرا ازدواج شما با شکست مواجه شده یا اینکه چرا از هم جدا شده اید. این جدایی یک ساله ،اگر شما در آدرسی مشابه زندگی میکنید میتواند مورد بررسی قرار گیرد.
 5. من هنوز یک سال نیست که جدا شده ام و همسرم با من همکاری نمیکند ، اما هنوز میخواهم سریعا طلاق بگیرم . ایا شانسی دارم ؟
  قوانین ازدواج و طلاق در آلمان : ممکن است شانسی وجود داشته باشد، اما آسان نیست: ما می توانیم سعی کنیم دادگاه آلمان را متقاعد کنیم که قانون کشور خود شما یا آخرین کشوری که در آن اقامت داشته اید را اعمال کند ، که ممکن است شرط یک سال جدایی را نداشته باشد. یا می توانید سعی کنید این استدلال را به کار برید که مدت زمانی که از ازدواج شما باقی مانده شرایط سختی برای شما به وجود می آورد. دادگاه تنها در این صورت این استدلال را قبول می کند که همسر شما مرتکب اعمال خشونت آمیز علیه شما شده و یا به طور مداوم شما را مورد آزار و اذیت قرار میدهد و یا به شما خیانت میکند. معمولا پس از آن، این موارد خیلی دشوار میشود و روند دادگاه بیش از یک سال طول میکشد و شما باید صبر کنید.
 6. پروسه ی طلاق در آلمان چه مدت طول میکشد ؟
  قوانین ازدواج و طلاق در آلمان : اگر هر دوی شما در المان زندگی میکنید و موضعتان تنها طلاق است (بدون موضوعاتی چون سرپرستی فرزند و یا ادعاهای مالی)معمولا بین 4 تا 6 ماه طول میکشد .اگر درمورد سرپرستی یا دیدار فرزندان ،حمایت مالی از فرزندان و نفقه،درمورد خانه و بازنشستگی بحثی داشته باشید ،ممکن است به راحتی چند سال طول بکشد.اگر همسر شما در کشور دیگری زندگی میکند به خدمت گرفتن او امری است که این روند را طولانی تر میکند .به این معناست که یک یا دو ماه بیشتر طول میکشد اگر نیاز باشد شخصی را در اروپا یا امریکای شمالی به خدمت بگیریم و حداکثر تا یکسال طول میکشد اگر بخواهید کسی در قزاقستان خدمت کند .
 7. آیا هر دوی ما به وکیل نیاز داریم؟
  قوانین ازدواج و طلاق در آلمان : خیر ، تنها کسی که پرونده را تشکیل میدهد نیاز به یک وکیل دارد . اگر طلاق توافقی باشد، پاسخ دهندگان لزوما نیاز به وکیل ندارند.
  بعضی اوقات،زوج ها حتی به دیدن من می آیند تا در مورد طلاق توافقی صحبت کنند. در این سناریو هیچ وکیل دیگری مورد نیاز نیست و شما مقدار زیادی صرفه جویی کرده اید .
 8. -آیا می توانم برای طلاق پرونده تشکیل دهم بدون اینکه بدانم همسرم کجا زندگی میکند؟
  قوانین ازدواج و طلاق در آلمان : بله، اما ما باید به دادگاه نشان دهیم که هر چه در توان داشتیم انجام داده ایم تا اورا پیدا کنیم ، برای مثال با تحقیق در پرونده های ثبت شده ، با تماس و یا پست الکترونیکی به بستگان، دوستان و همکاران سابق همسرتان. اگر همه این کارها هیچ نتیجه ای نداشته باشد، هنوز می توانید طلاق بگیرید.
 9. من می خواهم به جای طلاق ازدواجم را باطل کنم:
  شما باید یک دلیل بسیار خوبی برای آن داشته باشید: یا متوجه شوید که همسر شما قبلا با کس دیگری ازدواج کرده است . یا بتوانید ثابت کنید که همسر شما به شما دروغ می گوید یا اینکه نتوانسته است چیزهای مهمی را در مورد خودآشکار کند که اگر شما آنها را میدانستید ممکن بود با او ازدواج نکنید ، (به عنوان مثال، همسر شما دارای یک بیماری قابل انتقال جنسی باشدو او این موضوع را از شما پنهان کرده باشد ).بدون داشتن دلایلی محکم وبسیار خوب (و شواهد برای حمایت از آنها) تقریبا غیرممکن است که یک دادگاه آلمانی ازدواجی را باطل کند.
 10. چه مدت بعد از طلاق میتوانم دوباره ازدواج کنم؟
  قوانین ازدواج و طلاق در آلمان : هر زمان که این سوال را می شنوم، می خواهم بپرسم «آیا چیزی از رابطه گذشته یاد گرفتید؟ چرا یک لحظه از زندگی مجردی لذت نمی برید؟ ” اما مشتری، پادشاه است، و هیچ سؤالی بدون پاسخ نمیماند: پس از اینکه دادگاه طلاق را اعلام کرد ، هر دو هنوز یک ماه فرصت برای درخواست تجدید نظر دارند. مگر اینکه هر دو از حق خود برای تجدید نظر چشم پوشی کنند در غیر این صورت ، مجبور خواهید شد یک ماه صبر کنید تا دوباره ازدواج کنید.

هشدار: در زمینه ی پرونده های قانونی پیچیده مانند قانون بین المللی خانواده ، هزاران دسته بندی ممکن است وجود داشته باشد. غیر ممکن است که این پرسش های متداول گونه ای تنظیم شود که برای همه سناریو ها مناسب باشند. این پرسش های متداول با تکیه بر “استانداردهایی ” نوشته شده است که بخش بزرگی از درخواست هایی که دریافت می کنم را تشکیل میدهد. آنها ممکن است در موارد غیر معمول پیچیده قابل اجرا باشند.
برای اینکه بفهمید مورد شما چقدر پیچیده است ، برخی مفهوم های رایج میتواند به شما کمک کند: اگر شما دو اتباع خارجی هستید که به آلمان نقل مکان کرده اید یا شما یک ملیت خارجی دارید که با یک شهروند آلمانی ازدواج کرده است ، این پرسش ها باید راهنمای خوبی برای شما باشد.

2
سوال و جواب

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
قاسمRasolmonzavi Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
قاسم
Guest
قاسم

سلام من شهروند آلمان هستم ملیت آلمانی دارم و20ساله از خانمم که آلمانی بوده جدا شدم اما طلاقمون ثبت نشده به آلمانی حالا نامزد کردم در ایران ومیخوام نامزدم را بیارم آلمان آیا میتوانم یا با مشکل روبرو میشم. در ضمن تو این 20سال که جدا شدم از اون هیچ اطلاعی ندارم که کجاست لطفا راهنماییم کنید

Rasolmonzavi
Guest
Rasolmonzavi

سلام من ایران هستم و خانومم بار دار هست و متوجه شدم که از ایران فرار کرده و ب المان رفته چیکار میتوانم انجام بدم تا بچم را بگیرم

موضوع درخواست شما

تلفن همراه

مدرک تحصیلی

سن

شغل

بودجه در نظر گرفته شده

نام

.